Şut Sistemleri


Toplu konutların hızla yayılması sonucu yüksek katlı binalarda atıkların kontrol edilmesi amacıyla tasarlanmıştır. Çöp taşıyıcı baca içerisinden çöp konteynerine düşmesi sağlanmıştır. Bu yapılar yangına dayanıklı olmalıdır. Çöp odasında ve her iki katta bir yangın springi konulması mecburidir.

Çöp şutları bu şekilde çok kullanışlı olmakta ve atıkların evlerden uzaklaştırılmasını daha basite indirmiştir. Bu sistemler otomasyon kontrollü olabilir.

Çamaşır şutları ise otel , rezidance ve hastanelerde kullanılır. Bu tip sistemler kirli çamaşırları çamaşırhaneye iletir.

Bu sistemler en az AISI 304 kalite paslanmazdan imal edilmelidir. Çöp Şutu Yönetmeliğe göre imal edilmelidir. Çöp şutları bacalar gibi yangına dayanıklı olmalıdır.

Çöp atma kapakları en az 90 dakika yangına dayanıklı olmalıdır.Çöp şutları 304 paslanmaz mamülden imal edililr. Fakat maliyet yüzünden bazı müşteriler 430 veya galvaniz ürün talep edebilir.

Fakat tavsiye edilen malzeme 304 kalitedir.Çok katlı binalarda çöpün hızı dolayısı ile çöp odalarına yavaşlatma eklenir. Bu odaların temizlenebilmesi için oda seramik kaplı olması gerekir. Ayrıcıya yangın önlemi için odada yangın sprinkleri olmalıdır.

Çöp odası koku problemi olmaması için soğutma ve havalandırma ile donatılabilir.